Kocakco Hakkımızda

YUSUF YALÇIN KOÇAK

1952 yılında Sakarya’da doğdu. 1974 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve iş hayatına başladı. Evli ve üç oğlu var. Bir mühendis olarak, dünyadaki birçok yeni teknolojik ve teknik buluşu görür ve bu buluşları Türk mühendisliğine kazandırır. Onun felsefesi, Mühendislikteki Obskürantizm (Karanlıkçılık). İnşaat mühendisliği konularında “Ground mechanic”, “Stake bass” ve “Fronttension string” gibi birçok mesleki kitap yazdı ve yayınladı.

“Doğa insan içindir, bu nedenle asla insan için feda edilmez.” Şiarı bizim aile varlığımızdır ve Türkiye’nin ilk özel orman sahibi olan  Koçak  siyasi hayatında Sn Turgut Özal’ın yanındaydı. Sayın Özal’ın vefatından sonra bir süre Demokrat Parti’nin Başkanı oldu. Ticaret faaliyetlerinde yaşadığı tecrübeler siyasi yaşamında ona yardımcı oldu. Ayrıca “Kriz Yönetimi” ve “Ekonomik Krizden Çıkış Programı” adlı kitapları yazdı.

Eğitim ve öğretime çok önem veren Yalçın Koçak Mühendislik bilgisini Eğitimle birleştirerek Bulgaristan Merkezli Balkanuniversity Kurdu Ukrayna, Kosova, Kırım gibi Balkan ülkelerinde birçok eğitim faaliyetlerinde bulunmuş ve çok büyük başarılara imza atmış ve binlerce gencimize eğitim ve iş imkanı sağlamıştır. Bu süre zarfında “Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, Musul Bir Ayrılığın Hikayesi, Tiran Toynbee’nin Kayıp Kitabı, Big Mac Rumeli Türklerinin Kayıp Tarihi” Sanayicinin Yeni Cevheri Endüstriyel Kenevir” adlı kitapları yazıp okuyucularla buluşturdu.

ASAM ve Avrasya Bir Vakıflarının Kurucu Mütevellisidir. Bu çatı altında Garbiyat Enstitüsünü ve ASAM Kendir Enstitüsünü kurmuştur. 2017 yılından beri Türkiye’de Endüstriyel Kenevir çalışmalarına ve ülkemizin bu mucize nebatla tekrar tanışmasına öncülük etmiştir. 3 Yılda Endüstriyel Kenevirle alakalı 2 adet kitap hazırladı ve 5 ilde çalıştay yaptı, an itibariyle Endüstriyel Kenevir üzerine 33 adet Patenti bulunmaktadır.